محب آی دی

یک جســــــــــــتجوی نو
محب آی دی

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام، خوش آمدید
مجله مجازی محب آی دی جستجویی نو و تلاشی مجدانه برای تحقق نظری عملی طراحی صنعتی در ظرف تمدن موجود جهانی اسلام است. با محبت اهل بیت علیهم السلام در این راه می کوشیم.
"شما هم می توانید نگارنده محب آی دی" باشید.

پیوندهای مفید برای طراحان صنعتی

محب آی دی

یک جســــــــــــتجوی نو

پیش به سوی فرهنگ آرمانی

دوشنبه, ۱۳ بهمن ۱۳۹۳، ۰۹:۰۰ ب.ظ

چنانکه در مطالب پیشین بیان شد، بنابر تحقیقات آقایان اژدری (1381) و مرتضایی (1391) آخرین رویکرد طراحی صنعتی رویکردی فرهنگی بوده و گرایش حرفه ای طراحان در آمریکا به سمت مهندسی فرهنگی بوده است. ناظمی اردکانی (1387) در نمودار زیر به خوبی به تبیین فرآیند مهندسی فرهنگی می پردازد.


ناظمی اردکانی (1387)

این نمودار نشان می دهد که مهندسی فرهنگی در کل به معنای جهت بخشی فرهنگی و هدایت فرهنگ موجود به سمت فرهنگ آرمانی می باشد. فرهنگ آرمانی یا به تعبیری برترین فرهنگ، مجموعه ای از برترین و متعالی ترین باورها و ارزش هاست که نهایتاً به شکل گیری جلوه های مادی آرمانی یا همان تمدن آرمانی می انجامد. وجود فرهنگ آرمانی یعنی تکیه بر اصولی اخلاقی و قبول تفکر توحیدی.  هستند عده ای که امروز وجود برترین فرهنگ را حتی به صورت نظری نفی می کنند. احتمالاً ایشان به چیزی به نام نسبیت اخلاق معتقدند و ارزش ها را نیز در کل قرار دادی می انگارند. متأسفانه مجال بحث در این مورد از حوصله ی این مطلب بیرون است. اما کسی که دم از وجود برترین فرهنگ می زند، به ناچار باید برای ارزش ها و باورها چارچوبی مستحکم بیابد. به تعبیری همان دین.     

طراح صنعتی با بسط و گسترش آگاهانه ی جلوه های مادی فرهنگ آرمانی اساساً به مبارزه با ضد فرهنگ ها و فرهنگ های مهاجم می رود.

در این نوشتار  قصد ما تشریح مسأله ی تهاجم فرهنگی نیست. اما صحبت پیرامون آثار محصولات و خدمات صنعتی غرب بر فرهنگ و سبک زندگی، خود نیازمند درک ماهیت این فرهنگ است. چه اینکه از کوزه همان برون تراود که در اوست. فرهنگ جامعه ی مدرنِ چند سده ی اخیر غرب، فرهنگ بریده از دین و وحی است. فرهنگ ماده گراییست که انسان بریده از وحیِ متکی بر امیال نفسانی را شهروند خود می داند، تا بتواند او را به راحتی در سیطره ی طاغوت جهت دهد. طبیعیست که امروزه چنین فرهنگی در ابعاد مادی نسبت به جامعه ی اسلامی وسعت فیزیکی بیشتری یافته باشد و متنوع تر و رنگارنگ تر از همیشه عرض اندام کند.

بنابراین طراح متعهدی که با مهندسی فرهنگی، فرهنگ جامعه ی خویش را به فرهنگ آرمانی نزدیک می نماید، باید راه خویش را بازشناسد و برای انسانی طراحی کند که دنیایش مزرعه ی آخرت اوست. نوعِ طراحان صنعتی امروز برده ی نفس خویش اند و حتی نگارنده نیز خود را از این اتهام مبرّی نمی دانند. همین غوغای نفس است که طبیعت را نابود می کند، منابع را هدر می دهد، فساد را فراگیر می کند و هزاران تباهی دیگر ایجاد می نماید.

 طراح صنعتی چنانکه در فعل و خلاقیت خود از چشمه سار حقیقت ننوشد، مروّج همان فرهنگ سراسر نقصان غرب خواهد بود. یک سؤال: چه مکتب و ایدئولوژی ای امروزه دم از وجود فرهنگ آرمانی می زند، و می تواند آن را به جهانیان عرضه کند تا طراحان صنعتی و دیگر دست اندر کاران فرهنگی آن را پیش روی خود و نقشه ی راه خود قرار دهند؟ یافتن پاسخ این سؤال به مفهوم یافتن سرنخِ سعادت جامعه ی انسانی در سراسر این کره ی خاکی است.

 

نظرات  (۴)

خیلی ممنون بابت این مطلب

من می خواستم مهندسی فرهنگی رو به عنوان پایان نامه دنبال کنم یکی از اساتید قبول کرد اما اساتید گروه سریع ردش کردند اما من تو کلاس یکی از اساتید دنبالش کردم این موضوع رو یه مطالبی جمع کردم و نوشتم و اخیرا با  گروه باقرالعلوم دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران که یه حلقه مباحثه دینی و علمی در مورد رشته های مختلفی کاری هست به کمک دو تا از اساتید و دانشجویان این گروه دارم این مسئله رو باز تر می کنم

با خیلی ها صحبت کردم

آقای فلاح
خانم شادمهری
آقای عابدینی دانشگاه علم و صنعت
آقای اژدری
آقای امامی

و آقای کتابی و آقای فرجی هم برنامه دارم که باهاشون صحبت کنم

این کارها یه هسته متحد می خواد این افراد که دغدغه فرهنگی دارند باید یه هسته اصلی رو تشکیل بدند و روی مسئله و نقش طراحی صنعتی در توسعه فرهنگی اقتصادی اجتماعی کار کنند


و دانشجویان و فارغ التحصیلان رو تو این کار رهبری و هدایت کنند

باید جلسات بحث بگذارندپاسخ:
ان شالله در این مسیر موفق باشید. اگر به نتیجه رسیدید خوشحال می شوم در جریان آنها باشم.
درست است کار باید گروهی، با همت و دغدغه همراه باشد. اگر چنین جمعی را توانستید شکل دهید بنده هم مایلم از نظرات دیگران بهره مند شوم.

و البته کلید و محور اصلی و مهم ترین رکن مهندسی فرهنگی ما صاحب الزمان(عج) هست
پاسخ:
بله یا همان تمسک عملی و نظری به قرآن و عترت علیهم السلام
خدا رحم کنه ....
:)
طراحی صنعتی ما از فرهنگ مون فاصله گرفته واسه همین طراحی صنعتی پس از 30 سال هنوز درست حسابی توسعه پیدا نکرده و اغلب نمی دونند چیه
پاسخ:
با نظرتون موافقم

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی